Toksyna botulinowa – botoks

Top view of Closeup portrait of female face with closed eyes get
AZZALURE-BOTOX

Toksyna botulinowa to produkt, który od kilku lat cieszy się rosnącą popularnością wśród pacjentów gabinetów medycyny estetycznej.
Choć w założeniu to substancja toksyczna to dozowana w kontrolowanych warunkach i odpowiednich ilościach może opóźnić procesy starzenia. Warto przy tym zaznaczyć, że efekt jej zastosowania jest natychmiastowy i trwa do kilku miesięcy.

Jad kiełbasiany, bo tak nazywana jest także toksyna botulinowa, ma działanie przede wszystkim hamujące uwalnianie acetyloholiny. To z kolei neuroprzekaźnik, który odpowiada za przekazywanie impulsów między nerwami a mięśniami. Tym samym popularny botox blokuje synapsy nerwowo-mięśniowe, a więc połączenia między zakończeniami nerwów a mięśniami.

Działanie toksyny botulinowej polega przede wszystkim na rozluźnieniu mięśni, dzięki czemu zmarszczki czasowo rozprostowują się. Wszystko to dzięki wiązaniu toksyny z błoną presynaptyczną, co z kolei blokuje wydzielanie acetylocholiny. To właśnie dzięki tej substancji skóra wygląda na odmłodzoną po wygładzeniu zmarszczek i rozluźnieniu mięśni.

Taki efekt utrzymuje się do około 4-6 miesięcy. By go podtrzymać należy zabieg powtórzyć. Efekt nie jest trwały, bo włókna nerwowe cały czas pracują i tworzą nowe połączenia nerwowe, które już nie są blokowane przez wstrzykniętą wcześniej toksynę botulinową.

Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej dobrze sprawdzą się u osób, które narzekają nad nadmiar zmarszczek mimicznych i właśnie takich, umiejscowionych w górnej części twarzy, chciałby się pozbyć. Takie zmarszczki widoczne są u ludzi już w bardzo młodym wieku. Nie jest to winna kondycja skóry, ale cechy mimiczne twarzy – im więcej twarz marszczymy wyrażając emocje, tym większe prawdopodobieństwo powstania zmarszczek mimicznych.

Jeśli zmarszczki są dodatkowo głębokie i mocno utrwalone, poza wstrzyknięciem toksyny botulinowej, niezbędne może okazać się także wypełnienie ich kwasem hialuronowym.

Sam botoks skutecznie usunie z twarzy tzw. lwie zmarszczki (między brwiami), zmarszczki poprzeczne czoła, kurze łapki, czyli zmarszczki wokół oczy, a także zmarszczki przy dolnych powiekach, wokół ust, na szyi czy brodzie.

W Naszym Instytucie (Bielsko Biała) są dostępne dwa rodzaje toksyny botulinowej: Azzalure i Bocouture.
Rodzaj zabiegu oraz rodzaj użytego preparatu dobiera się indywidualnie do kondycji cery oraz potrzeb pacjenta i jego oczekiwań.
Ceny także dostosowywane są indywidualnie. Ostateczny koszt zabiegu uzależniony jest od rodzaju zastosowanego preparatu oraz okolicy, w którą toksyna jest wstrzykiwana.
W razie pytań zapraszamy do kontaktu oraz do Instytutu (Bielsko Biała).